SIM card kopyalayarak 1 milyon dolarlık bitcoin çaldı.

Soyguncu 9 farklı suçtan yargılanıyor.

Amerika’da 19 yaşındaki bir dolandırıcı yaklaşık 75 kişinin kişisel kimlik bilgilerini ele geçirerek büyük bir soygun yaptı ve yakalandı. Çıkarıldığı mahkemede Manhattan bölge savcısı Cyrus R. Vance tarafından suçlu bulundu.

Yousef Selassie adlı soyguncu 20 farklı eyaletten 75 farklı kişinin kişisel bilgilerini sim card kopyalama yöntemiyle çalmış. Kopyaladığı simcard’lar sayesinde kurbanlarının e-mail adreslerini, finansal hesaplarını ve sosyal medya hesaplarını ele geçiriyordu.

Yousef Selassie, birinci ve ikinci derece kişisel bilgi hırsızlığı, ikinci ve dördüncü dereceden büyük ölçekli hırsızlık, bilgisayara habersiz girme ve bilgisi olmadan değişiklik yapma ve birinci dereceden dolandırıcılık dahil dokuz farklı suçlama ile yargılanıyor.

Şüpheli bu etkinliklerin çoğunu Brooklyn’deki dairesinde gerçekleştirmiş. Yasa dışı yöntemler kullanarak 1 milyon dolar değerinde bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kendi zimmetine geçirmiş.

Dolandırıcı önce Mail adreslerini çalıp kullanıcıların herhangi bir kripto para birimi alım satım işlemi yapıp yapmadığını kontrol ediyordu. Daha sonra mail kutusunda kripto paralarla ilgisi olan iletileri olanları hedef belirliyordu.

Amerikada son zamanlarda SIM card kopyalayarak dolandırıcılık yapan kişi sayısı oldukça arttı. Söylentilere göre bazı telekom şirketi çalışanları müşterilerin verilerine erişerek dolandırıcılık yapıyor.

Benzer bir dolandırıcılı haberi ise 2019 aralık ayı başlarında gerçekleşmişti. Pennsylvania da Simcard dolandırıcılığı yaptığı tespit edilen bir kişi tutuklanmıştı.

Bir cevap yazın