Rusyada 2 kişi Devlet Kuruluşlarının Bilgisayarlarını kripto para Madenciliği için kullandı.

Rusyada iki kişi devlet kurumlarına ait bilgisayarları kendi hesaplarına kripto para kazandırmak amaçlı madencilikte kullandığı gerekçesiyle tutuklandı.
Bu yasa dışı yola başvuran şahıslar basit bir şekilde web tarayıcısı üzerinden mining yapan bir kripto para madenciliği programı kullandı.

Rusyanın Kurgan şehrinde ikamet eden şüpheli şahıs bir çok bilgisayara sızarak ülkenin çeşitli bölgelerinden bir botnet oluşturdu.

Aynı suçtan yargılanan ikinci şüpheli ise JSC Rostovvodokana adlı Rusya devletinin su hizmeti sağlayıcısına ait bilgisayarları kullanıp kripto para madenciliği yapması ile yargılanıyor.

Yasa dışı madencilik arttı.

Şahıs yada kuruma ait bir Bilgisayarın işlem gücünü, sahibinin haberi olmadan kripto para madenciliği amacıyla kullanmaya ”cryptojacking” deniyor.

Şüphelilerin ne kadar büyüklükte bir madencilik yaptığı hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Rusya Bilgisayar Vakaları Ulusal Koordinasyon Merkezi başkan yardımcısı Nikolay Murashov halka bu tarz girişimlerle ilgili bilgi vermek için 16 Aralık tarihinde bir basın toplantısı düzenledi. Murashov bilgisayarların yapabildiği toplam işlem gücünün yüzde 80’i haberimiz olmadan bilinmeyen kişiler tarafından kripto para madenciliği için kullanılabilir dedi. Bu ihtimalin yüksek olduğunu ve dikkatli olunması gerektiğini bildirdi .

2018 yılında Rusya hükümetinin nükleer enerji mühendisleri de ülkenin en güçlü süper bilgisayarlarından birinde Bitcoin madenciliği yapmıştı.

Bir cevap yazın