Özbekistan Hükümeti Kripto Para Alım Satımını Yasakladı.

Birçok devletin kripto paralarla yapılan usulsüzlüklere karşı önlem olarak ambargo uyguladığına şahit olduk. Ambargo uygulayan devletlerin arasına Özbekistan da dahil oldu. Özbekistan’da vatandaşların bitcoin yada herhangi bir kripto para birimini satın alması yasaklandı .

Ülkenin yerel haber platformu Novosti Uzbekistana’nın 25 aralıkta yayınladığı haberde vatandaşların her türlü yoldan kripto para alıp satması yasaklandı. Hali hazırda işleyen borsalar da yasaklandı.

Vatandaş Şaşkın

Özbekistan hükümeti blockchain’i destekleyen ve kripto para birimlerine olumlu yaklaşan bir tutuma sahipti. Bir anda değişen bu karar vatandaşları şaşırttı. Vatandaşlar böyle bir hamlenin beklenmediğini dile getirdi.

Geçtiğimiz sene 2018’in Eylül ayında kripto para borsaları, alt coinler ve madencilik kurumları için bir anlaşma imzalanmıştı.

Ülkenin Cumburbaşkanı Shavkat Mirziyoyev yine Eylül 2018 de Drijat Tröst blockchain kalkınma fonu oluşturma hamlesini başlatmıştı. Hatta 2018 de blockchain altyapısının ülkenin kamu sistemine entegre edilmesi için çalışmalar başlatılmıştı.

Elinde hali hazırda kripto para birimi bulunduran vatandaşlar için ise birkaç istisna yapılmış durumda. Ülkenin KYC prosedürü uygulayan 2 Lisanslı borsası üzerinden kripto para birimlerini satabilecekler.

Eğer sahip olduğunuz kripto para biriminin kaynağını belirtemiyorsanız bu parayı satmanız yada bulundurmanız yasal olmuyor.

Finance Magnates adlı haber sitesi bu yasaklamanın gerçekten işlevsiz olduğunu belirten bir haber yayımladı. Haberde kullanıcıların isterlerse VPN kullanarak diğer ülkelerin kripto para borsaları üzerinden alım satım yapabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın