Microsoft token çıkartıyor.

Microsoftun yeni geliştirdiği blockchain alt yapısını kullanan bulut platformu Microsoft Azure geliştiricileri için bir token tasarladı. “Azure Heroes” adlı token takas edilemiyor. Yalnızca sistemin geliştiricilerine ödül verilecek.

Badge sözcüğünün anlamı “Roket”. “Badger” ise porsuk demek. Bu tarz bir kelime oyunu kullanan token’i temsil eden logolarda porsuk bulunuyor. Yalnızca Azure topluluğuna olumlu davranışlar karşılığında ödül olarak verilebilecek bir token.

4 aralık tarihinde yapılan açıklamada tokenlardan birkaç çeşit olduğu belirtildi. Linkte görebileceğiniz gibi 5 çeşit token bulunuyor.

  • Inclusive Leader [Limitli sayıda 100 adet]
  • Content Hero [Limitli sayıda 250 adet]
  • Community Hero [Limitli sayıda 550 adet]
  • Mentor [Limitli sayıda 800 adet]
  • Maker [Limitli sayıda 10.000 adet]

“Azure Heroes; ekibindekilere yöneticilik , demo oluşturma, kod oluşturma, Azure’yi anlatan blog yazısı hazırlama veya şirket tarafından belirlenen kriterleri karşılama gibi olumlu davranışlar sonucu ödüllendirmeyi amaçlıyor. Katkı gösteren ekip çalışanları, birçok kategoride rozetler kazanabilecek.”

Microsoft ethereum ağını kullanıyor.

Microsoft bu geliştirdiği tokenleri ethereum ağı üzerinden belirlediği kullanıcının wallet adresine gönderecek. Bu takas edilemeyen tokenleri blockchain oyunları üreten Enjin firması ile beraber geliştirdiler. Tokenlar uzun vadede sınırlı miktarda üretilmeyi planlanıyor.

Tokene sahip olabilmek için haketmek gerekiyor. Kullanıcılar bu tokeni elde etmek isterse gerçekten çaba göstermesi gerekecek. Çünkü bir ücret ödeyerek alınamıyor.

Koleksiyon amaçlı oluşturulan tokenlara ilk örnek ethereum tabanlı Cryptokitties çılgınlığı gösterilebilir. Ağ üzerinde kendi koleksiyonunu oluşturmak için birçok kedi sahibi olan insan vardı. İlk çıktığı zamanlar ethereum ağını kitleyecek kadar çok talep görmüştü.

Bir cevap yazın