Juventus futbol takımı, taraftarların da söz sahibi olması için Token çıkarıyor.

Futbol dünyasının başkenti İtalyanın dünyaca ünlü futbol takımı Juventus, taraftarların takımda yapılacak yeniliklerde seçim ve anketlere katılabilmelerini sağlamak için ethreum alt yapısına sahip kendi token’ini geliştirdi.

2 Aralık tarihinde yapılan resmi açıklamada , yaklaşık 1 sene sonra Juventus futbol takımına ait token’lar, taraftarların anketlere katılabileceği oylama platformu Socios.com sitesine entegre edilecek.

Token’lar satışa çıktığında 1 token için fiyat 2 euro olacak. Socios.com uygulamasının kullanıcıları için sunduğu bir diğer platform olan “Token Hunt” isimli artırılmış gerçeklik sisteminde de bir miktar token’e taraftarlar ücretsiz olarak sahip olabilecek.

Token sahibi olan taraftar juventus kulübü adına verilecek bir çok kararlarda etkili olabilecek. Örneğin juventus takımı gol attığında stadyumda çalacak olan şarkıyı token’i olan taraftarlar belirleyecek. 

Futbol dünyası beklenmedik şekilde kripto paraları benimsedi

Sistemin yürürlüğe girmesi ile token’ların 2020’nin ilk çeyreğinde kullanıma sunulması düşünülüyor. Futbol Kulübünün adını temsil eden ilk token sistemi, Paris Saint-Germain (PSG) kulübünde kullanılmıştı. Benzer bir girişimi için token sistemini kullanmaya başlayan PSG, Socios.com işbirliği ile taraftarlarının bir çok konuda oy kullanmasına imkan veriyor. Bir diğer ayrıcalık olarak token sahipleri VIP statüsü yada özel ödüllere de sahip olma şansı elde ediyor.

Dünya üzerindeki bir çok spor kulübü, taraftarlarıyla etkileşim içinde olmak için kendi markalı token’larını geliştirdi ve kullanıyor. Ekim ayında , Dünyaca ünlü NBA basket takımı Sacramento Kings, geri ödemesiz bir kripto para siteminin kurulması için CryptoKaiju ile anlaşma imzalamıştı.

Benzer bir haberde FC Bayern Münih futbol kulübünden gelmişti. Onlar da, oyuncularının dijital koleksiyonlarını üretmek amaçlı Stryking Entertainment firmasıyla bir anlaşma imzalamıştı. Bu sayede taraftarlarına blockchain tabanlı koleksiyon ürünleri sunmuştu. Bunu yapan ilk futbol kulübü de onlar olmuştu. Önümüzdeki dönemde daha fazla futbol kulübünün Stryking’e katılacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın