Ethereum Istanbul Hard Fork’u geliyor.

Ethereum vakfı’nın ekip lideri Péter Szilágyi ethereum için beklenen hard fork un 4 aralıkta gerçekleştirilmesinin planlandığını söylemişti.

Szilágyi , 7 Kasım’da iki tane tweet göndermişti. Bu tweetlerde Istanbul hard fork’unun 9069000. blok sonrasında gerçekleşeceğini belirtmişti. Geth mainnet’in düğüm işleticilerinin, ethereum hard fork’unun başlatılması için kullanılacağını belirtmişti.

Ethereum, 2.0’a yaklaşıyor

Istanbul hard fork’unun en dikkat çeken özelliği, ”ProgPow” adlı, ağ üzerindeki ASIC cihazların avantajlarıyla mücadele etmek için düzenlenmiş yeni bir algoritmaya dayalı (PoW) algoritmasının kullanıyor olması.

” ASIC ” , belirli bir hashing algoritmasını çok hızlı şekilde çözebilen. Kripto para madenciliğinde aşırı etkili bir madencilik gücü sağlayan. Madencilik için tasarlanmış madencilik donanımlarına verilen isimdir.

Ekran kartları ile madencilik yapılırken, ASIC ler gibi bir konuda özelleştirilmiş olmadıkları için, ASIC cihaz kullananlar ile kazım gücü rekabetine girmek imkansız oluyor.

Ethereum 2.0 için 2 gün kaldı

Populer kripto para birimi ethereum tahminlere göre 7 aralıkta hard fork’u gerçekleştirecek. Pos protokolüne geçmesine çok az kalan ethereum için geçiş gerçekleşmeden önceki son güncelleme olacak. Ethereum ağı ise buna henüz hazır değil. Ağ üzerindeki düğümlerden %60’ı güncellemeyi entegre etmemiş.

Yeni güncellemede birçok farklı protokol bulunuyor; EIP 1108, EIP 152, EIP 1884, EIP 1344, EIP 2028 ve EIP 2200 . Ağ düğümleri eğer güncellenmez ise ethereum ağında sorunlar oluşabileceği bildirildi. Geth ve parity düğümlerini yeni protokole entegre etmeyen geliştiriciler eski sistemi kullanan uyumsuz bir blockchain ağında sıkışıp kalabilirler.

Eric.eth de bugün paylaştığı bir tweet vasıtası ile kullanıcıları güncellemeye 70 saatten kısa süre bir kaldığını ve, ağ düğümlerinin güncellenmesi gerektiğini söyleyerek uyardı.

Ethereum için uzmanlar hard fork sonrası bir fiyat artışı bekliyor.

Bir cevap yazın