Blockchain dünyasının Olmazsa olmazları; 1. CoinMarketCap

Kripto dünyasına aşina olanların kesinlikle vazgeçemediği. Günün her anında bilgi edinmek için kullandığı web sitelerini incelediğimiz serimizin 1 numarası tabi ki de CoinMarketCap.

Coinmarketcap Nedir ?

Coin market cap piyasada sirkülasyon’da olan bütün coinleri ve tokenleri detaylı olarak inceleyebileceğimiz bir web sitesidir. Web sitesine girdiğimizde bizi şu ekran karşılar ;

Bu market capitalization sıralamasıdır. Yani Piyasada sirkülasyonda olan Kripto değerlerin (Coin ve Token gibi ) toplam değeridir. Örneğin şuan piyasada sirkülasyon halinde 18 milyon bitcoin vardır. Bunun bitcoin’in değeri ile çarpımı bize market cap değerini verir. 18 milyon x 7319 $ = 132 milyar dolar gibi.

Market cap değeri en yüksek coin listede de görüldüğü gibi Bitcoin’dir. Onu arkasından Ethereum takip ediyor. Ve 3. sırada ise bankaların swift koduna alternatif olarak kullanacağı haberleriyle piyasaya çıkan XRP geliyor.

İstersek coinleri fiyatına,hacmine yada piyasadaki toplam miktarına göre sıralayabiliriz.

Bir coin ile ilgili daha detaylı bilgiye erişmek istersek onun üzerine tıklamak yeterli olacaktır. Karşımıza şöyle bir tablo çıkacak ;

Burada coinin saatlik, günlük , aylık ,yıllık yada belirlediğimiz bir tarih aralığında değerini , hacmini , miktarını ve market cap gibi bilgilerini görebiliriz. Günlük ne kadar yükselmiş yada azalmış % lik olarak da bize bilgisini sunar.

Hangi borsalarda işlem görüyor ?

Benim en çok kullandığım özelliğine geldik sıra. Market pairs katagorisine tıkladığımızda karşımıza seçtiğimiz kripto paranın yada coinin hangi borsalarda alınıp satıldığı. Hangi borsada toplam ne kadarlık işlem gördüğü. Toplam sirkülasyonda borsanın % lik olarak kaçıncı sırada olduğu. Hangi borsada fiyatın ne kadar olduğu gibi bize borsalar arası rekabet faktörünün kazandıracağı ve arbitaj yapabileceğimiz bilgiler verir.

Ethereumun hangi borsalarda alınıp satıldığını yukardaki görselde görüyorsunuz. Coinmarketcap bize bütün borsaları kolayca sıraladı. Ve bizi büyük bir yükten kurtardı. Şu anda 400 adet ethereum alıp satabileceğimiz borsa olduğunu görüyoruz.

Bunun gibi ektra bilgiler geçmiş veriler. Sitenize ekleyebileceğiniz widget’ler, Coin hakkında istatistikler araçlar ve sosyal medya verileri görebilirsiniz.

Sitenin en üstünde ise bizi şu menü karşılar;

Toplam var olan coin ve token sayısı. Toplamda kaç adet kripto para alabileceğimiz market var. Bütün coinlerin toplam market hacmi. Son 24 saatte coinler ve tokenlerin yaptığı toplam transfer hacmi gibi değerleri görebiliyoruz.

Coinmarketcap şuanda alexa dünya sıralamasında 544. sırada bulunuyor ve koin dünyasının neredeyse en çok kullanılan web sitesi.

Bir cevap yazın