80’li yılların oyunu Blockchain altyapısı ile geri döndü

80’li yıllar ve 90’lı yıllarda oyun sektörünün unutulmazlarından gamebook katagorisi blockchain altyapısıyla tekrardan hayat buluyor. Gamebook türü oyunlarda oyun içerisinde çeşitli seçimler yaparak hikayeye yön verebiliyorduk. İşte Microsoft, Eidos ve Fabled Lands firmaları bu tür bir oyunu blockchain alt yapısıyla yapmak için kolları sıvadı.

“The Way of the Tiger” adlı kitap’dan esinlenildi .

Yeni geliştirilecek oyun fantezi temalı bir kart oyunu olacak. Oyun dünyasının geleneksel video oyunlarına olan hasreti sonunda son bulacak. Nostalji yapmak isteyen her oyuncu bu oyunu en az bir kere oynamak isteyecek. Oyunun hikayesinin konu alındığı kitap ise Jamie Thomson ve Mark Smith in yazdığı “The way of the tiger” olacak .

Oyunun adı “Ölüm arenası”

Gelenekselliği uzay çağı teknolojisiyle birleştiren oyunun adı ise “ölüm arenası olacak” . Thomson şunları söyledi;

“Kitaplarımızı Standart bir bilgisayar oyunu biçiminde yeniden hayata geçirecektik ama bu yeni teknoloji (blockchain) çok daha mantıklıydı. The Gathering Magic oynamayı bir hayal etsenize. Bir karta sahip olup olmadığınızı sadece siz biliyorsunuz. Veya bir eşyanın yada skill’in sadece 100 tane olduğunu söylersek, gerçekten sadece 100 tane olduğunu biliyorsunuz” dedi.

Ethereum tabanlı token kullanılacak

İşletmeler ve tedariciler için blockchain teknolojisi sunan token’ları (NFT) kullanmayı planlıyorlar. Bu hazır alt yapı sayesinde oyunun zincir sistemini çok daha hızlı ve kolay bir şekilde oluşturacaklar.

Oyun içindeki itemler, kartlar, karakterler gibi varlıkların token olarak üretilmesi son zamanlarda çok populer. Kasım ayında bildirilen block chain tabanlı bir diğer oyun ise F1 delta time adlı dünyaca ünlü otomobil yarışları Formula 1 tarafından lisanslıydı. Oda NFT alt yapısı kullanıyordu. Geçtiğimiz günlerde bir diğer haber de ünlü oyun geliştiricisi Blizzard’ın Gods Unchained adlı oyunu tarafından gelmişti.

Blockchain teknolojisi sayesinde oyun içi hilelerin kullanılmasını neredeyse imkansız kılma fikri kulağa gerçekten muhteşem geliyor.

Bir cevap yazın