Sinema sektörüne blockchain dopingi. Aliexpress in film yapım şirketi. Filmlere token yöntemiyle finansman sağlayacak.

Aliexpress den bir yeni kripto yenilik daha. Şimdi sıra sinema sektöründe.

Aliexpress şirketler zinciri’nin film şirketi Alibaba Pictures, 22 kasımda China.org.cn web sitesinin yaptığı haberde yeni çekilecek olan filmi “Striding into the Wind için dağıtım haklarını token yoluyla finanse edecek.

Yapımcı firma, eskiden SingularDTV olarak bilinen New York merkezli sanal eğlence platformu Breaker ile, filmin uluslararası blockchain platformu yardımı ile dağtımını yapmak üzere anlaşmaya vardı.

Alibaba Pictures tecrübeli başkan yardımcısı ve Alibaba’nın ticket uygulaması Taopiaopiao CEO’su Li Jie, haberi 20 Kasım’da düzenlenen Çin Altın Horoz festivali ve Yüz Çiçek Film Festivali sırasında duyurdu.

SingularDTV nin ethereum tabanlı platformu kullanılacak. Yeni film bu şekilde gösterime girecek.

Li, film sektörünün blockchain teknolojisini daha fazla kullanmak için çaba gösterdiğini, Alibaba Pictures’ın da blockchain teknolojisi kullanmak için elinden geleni yaptığını belirtti.

Alibaba’nın yeni filminin uluslararası dağıtım hakları, SingularDTV’nin ethereum tabanlı dağıtım portalı EtherVision’da yayınlanacak. Yeni film, China.org.cn’ye göre SingularDTV tarafından seçilen tek Çin filmi olma özelliğini taşıyor.

Token kullanımı gerçekten film sektöründe bir devrim.

Cointelegraph’ın söylediğine göre blockchain teknolojisinin film sektörüne uygulanması, özellikle de film haklarının tokenizasyonu gibi uygulamar, film sektörünü adeta yeniden canlandıracak. Filmler, mevcut durumda genellikle çok zengin yatırımcılar tarafından finanse ediliyor. Tokenizasyon ile küçük yatırımcılar da filmleri finanse edebilir.

Overstock’un kripto teknoloji firması tZERO, Temmuz 2019’da yeni filmi ”Atari: Fistful of Quarters”ı tokenize edeceğini duyurdu. Şirket, filme blockchain teknolokisini kullanarak maddi finansman sağlamak için filmin prodüktörleri ile, ”Bushnell” adlı token’ı geliştirmek üzere iş birliği yaptı.

Daha önce buna benzer bir haber de Brezilyadan gelmişti. Brezilyalı bir devlet bankası, kendi Ethereum tokeni stablecoini BNDES’i kullanarak bir belgeseli finanse etmişti.

Bir cevap yazın