Bitcoin karbon ayak izi hesaplandı. Ortaya çıkan tablo şaşırttı.

Bitcoin’in Karbon Ayak İzi Beklenilenin çok altında çıktı

Çevreciler yeni bir araştıma ile bitcoinin dünyanın küresel ısınmasına yaptığı zararı hesapladı ve bu beklenilenilen değerin çok altında çıktı. Bu sonuç bitcoin madenciliğine bakış açısını değiştirebilir. Bilim ve teknoloji dergisi The New Scientist’in 20 kasımda ki yazısında bu analize dair bir rapor yayınlandı.

Daha önceki araştırmalar abartıldı

Danimarka Aalborg Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Susanne Köhler ve Massimo Pizzol, araştırma yaptılarında Bitcoin’in 1 yılda tükettiği enerjinin 63 megaton karbondioksit olduğu iddalarını eleştirdi.

Bunun gibi iddialar, Bitcoin madenciliği piyasasının hakimi Çin’de, yüksek elektrik tüketimi sonucu ortaya çıkan karbon emisyonunun her yerde aynı olduğunun sanılmasından kaynaklanıyor.

China accounts for 47 per cent of bitcoin's carbon emissions

Kaynak: Susanne Köhler ve Massimo Pizzol, The New Scientist 

Çin’deki yerel bölgelere göz gezdirildiğinde, çok farklı bir sonuç beliriyor: 2018 yılındaki bitcoin karbon ayak izinin yaklaşık değeri 17,29 megaton olarak hesaplanıyor.

Bitcoin madenciliğin de tercih edilen bir diğer bölge olan iç mongolya bölgesinde yüzde 12,3 ile toplam karbon emisyonunun % 25’ini oluşturuyor. Sichuan bölgesi genelinde ise hidroelektirik kullanıldığı için bu durum daha çevreci bir tablo çiziyor.

Çevreci enerji

Köhler, iklim aktivistlerinin Bitcoin sektörünü çok yakından takip edip sürekli gözlem yapması gerektiğini. Bitcoin madencilerinin kullandığı elektirik tablosu ortadayken. Bunu yaparken objektif olarak değerlendiremediklerini. Objektif olarak değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

“Bir yanda yalnızca Bitcoin yüzünden Paris Anlaşması’na uymadığımızı söyleyenler var. Diğer yanda ise, Bitcoin madenciliğinin çoğunlukla yeşil enerji ile yapıldığını ve bu denli bir etki oluşturmadığını iddia eden topluluk üyeleri var.”

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin yol açtığı karbon emilsiyonunda en büyük değer elektirik tüketimine ait. ; madencilik de kullanılan donanımların üretiminin ve imhasının emisyona yalnızca yüzde 1 lik gibi küçük bir oranda katkı sağladığını açıkladı.

Bu yıl Haziran ayında yapılan bir araştırma sonucu Bitcoin madenciliğinin yüzde 74,1’inin yenilenebilir enerji kaynakları ile yapıldığı ortaya çıktı.

Bir cevap yazın